2 septembra, 2018Bezplatná poradňa pre občanov v exekúcií pomohla za päť rokov svojej existencie takmer 9000 ľuďom

Bezplatná poradňa pre občanov v exekúcií pomohla za päť rokov svojej existencie takmer 9000 ľuďom. Osobne sa do sídla Slovenskej komory exekútorov prišlo poradiť 612 ľudí, ďalších 8359 svoje problémy konzultovalo prostredníctvom e-mailu.

„Som veľmi rád, že poradňa za päť rokov existencie splnila svoj účel i naše očakávania a pomáhala ľuďom v exekúcii čo najrýchlejšie a najefektívnejšie sa vysporiadať so svojou zložitou životnou situáciou,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Občania sa v poradni najčastejšie zaujímali o to, či súdny exekútor v ich prípade postupuje správne a či má právo na kroky, ktoré voči nim vykonal. Takisto sa informovali o možnostiach právnej ochrany v ich prípade.

„Neustále prízvukujeme, že najdôležitejšie je postaviť sa k tejto životnej skúške priamo a snažiť sa ju čo najrýchlejšie vyriešiť. Občanovi nijako nepomôže nepreberanie pošty, skrývanie sa a vyhýbanie sa exekútorovi. Naopak, v konečnom dôsledku ho to môže stáť ešte viac peňazí. Preto ľuďom odporúčame, aby s exekútorom komunikovali, snažili sa využiť zákonné prostriedky, ktoré majú k dispozícii a aby sa svoje záväzky pokúsili čo najskôr vysporiadať. Vždy totiž platí, že svoje dlhy musí napokon človek zaplatiť,“ uviedol Miroslav Paller.

Bezplatnú poradňu pre občanov v exekúcií spustila Slovenská komora exekútorov v septembri 2013 v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom. Základnými piliermi tohto programu sú transparentnosť, ústretovosť a spravodlivosť. Okrem bezplatnej poradne uskutočnila komora počas piatich rokov množstvo edukačných podujatí, prednášok a školení. Pravidelne upozorňuje občanov na riziká zadlžovania sa. Modelové prípady z poradne nájdu občania aj na webovej stránke komory www.ske.sk, spoločne s konkrétnymi radami, ako sa dostať z exekúcie čo najmenej zaťažujúcim spôsobom.