25 júna, 2016Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa zbytočne nezadlžovali kvôli letným dovolenkám

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa zbytočne nezadlžovali kvôli letným dovolenkám, presahujúcim ich skutočné finančné možnosti. Neuvážené záväzky v podobe pôžičiek totiž môžu v budúcnosti viesť až k exekúcií.

„Ľudia sú počas roka niekoľkokrát nadmieru vystavovaní pokušeniu dopriať si zážitok aj za cenu zadlženia sa. Letné dovolenkové obdobie spolu s predvianočným časom znamená najväčší nápor na spotrebiteľov, kedy si aj pod vplyvom reklamy najčastejšie berú pôžičky. Rozhodne však občanom odporúčame, aby si z hľadiska osobnej finančnej bezpečnosti dopriali len takú dovolenku, ktorá zodpovedá ich finančným možnostiam a ktorú vedia zaplatiť zo svojich úspor. Je lepšie siahnuť po lacnejšej forme oddychu, ako sa neuvážene zadlžiť,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Nejedna exekúcia sa začína takzvanou dlhovou špirálou, kedy si človek berie ďalšie pôžičky, aby zvládol splácať tie predošlé. „Na začiatku je vždy precenenie svojich finančných možností a neuvážené prevzatie záväzkov, ktoré však v budúcnosti je potrebné splatiť. Ak sa už človek rozhodne takéto riziko podstúpiť, mal by byť opatrný najmä pri pôžičkách od nebankových spoločností a vždy sa sústrediť najmä na hodnotu RPMN, teda ročnej percentuálnej miery nákladov. Tento údaj je dôležitejší ako výška splátky, pretože zohľadňuje aj všetky účtované poplatky,“ dodala Stanislava Kolesárová.

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii. Osobám, ktoré sa v exekúcii ocitli, poskytuje komora bezplatné poradenstvo, aby náročnú životnú situáciu zvládli s čo najmenšími problémami.