Verejnosť sa už od 1. júla bude môcť dozvedieť konkrétne údaje o aktuálnych exekučných konaniach. Slovenská komora exekútorov sprístupní občanom Centrálny register exekúcií, v ktorom si budú môcť napríklad zistiť, či je voči nim vedená exekúcia.
„Nevedomosť o vlastnej exekúcii uvádzajú občania ako jeden z najčastejších dôvodov, prečo neurobili kroky na čo najrýchlejšie uzavretie svojho prípadu a nespolupracovali s príslušným exekútorom. Od júla sa budú môcť vyhnúť nepríjemným prekvapeniam a presvedčiť sa, či je alebo nie je voči nim vedená exekúcia. Podnikatelia si budú môcť preveriť svojich potenciálnych partnerov, prípadne banky svojich klientov,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.
Použitie registra bude pre občanov podmienené registráciou a zaplatením administratívneho poplatku. Bežný užívateľ s počtom vstupov menším ako 500 zaplatí za lustráciu dve eurá. Výpis z registra bude verejnou listinou, ktorú v papierovej forme bude môcť vydať Slovenská komora exekútorov. Za vydanie takéhoto potvrdenia zaplatí občan 2,50 eur.
Občania nájdu v databáze údaje o súde, ktorý udelil poverenie na vykonanie exekúcie, meno príslušného exekútora, príslušné dátumy k exekúcii i označenie vymáhaného nároku. Register neobsahuje údaje o exekúciách vedených daňovými úradmi, justičnou pokladnicou, orgánoch štátnej správy a samosprávy, rozhodnutia ukončených súdnych sporov či nedoplatkov na poistení, ktoré nie sú podané u žiadneho súdneho exekútora.
„Vznik centrálneho registra exekúcií bol dlhodobou prioritou Slovenskej komory exekútorov. Okrem informačného benefitu pre občanov register zvýši prehľadnosť o exekučných konaniach a dá reálnejší obraz o stave exekúcií na Slovensku,“ dodal Miroslav Paller.
Vznik centrálneho registra exekúcií schválila Národná rada Slovenskej republiky v roku 2014 v rámci zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Od 1. januára 2015 sú súdni exekútori povinní zapísať do registra každú novú exekúciu, prípadne aktualizovať údaje už prebiehajúcej a neukončenej exekúcie. Zároveň musia do 14 dní vymazať z registra všetky údaje tých prípadov, ktoré boli právoplatne ukončené. Postupne dopĺňajú celú databázu neskončených prípadov už od času vzniku exekútorských úradov pred dvadsiatimi rokmi. V čase sprístupnenia registra verejnosti bude databáza kompletná.