Bezplatná poradňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) pre občanov v exekúxii pomohla počas dvoch rokov svojej existencie už vyše dvetisíc ľuďom. Osobne vyriešili v poradni v sídle komory 154 prípadov, ďalších 1852 občanov sa so žiadosťou o radu obrátilo na exekútorov prostredníctvom mailu.
„Zavedenie poradne pre občanov v exekúcii vnímame po dvoch rokoch jej fungovania ako krok správnym smerom k osvete, informovanosti a pomoci. Informačnými aktivitami a praktickou pomocou občanom napĺňa Slovenská komora exekútorov svoj program Bližšie k ľuďom, ktorého hlavnými piliermi sú spravodlivosť, ústretovosť a transparentnosť,“ povedal prezident SKE Miroslav Paller.
Pozitívne hodnotí aj ďalší osvetový krok, ktorým bolo zavedenie osobitnej formy poradne na web komory www.ske.sk. „Keďže ľudia v exekúcii sa často stretávajú s tými istými problémami, už pol roka zverejňujeme v osobitnej sekcii webu modelové prípady s otázkami, ktoré v rámci konkrétnych prípadov dostávame v poradni. Každý týždeň riešime jednu modelovú situáciu a z viacerých ohlasov vieme, že si tieto rady už našli svojich adresátov,“ poznamenal Miroslav Paller.
Otázky v poradni sa často týkajú oprávnenosti konkrétnych krokov exekútora, napríklad výpočtu zrážok zo mzdy či nárokov exekútora. „Občanom neustále vysvetľujeme, že súdny exekútor nie je zamestnancom štátu a chod úradu, vrátane napríklad platov zamestnancov, energií či nákladov na archiváciu, musí hradiť sám. Len náklady na založenie a vedenie spisu sa pri splnení všetkých zákonných náležitostí pohybujú v desiatkach eur,“ upozornil Miroslav Paller.
Osvetu a informovanosť považuje SKE za najlepšiu cestu k tomu, aby sa ľudia zbytočne nedostávali do exekúcii a aby boli najmä sociálne ohrozené skupiny chránené pred úžerníkmi či rôznymi „šmejdami“. „Nie neustále zákonné posilňovanie ochrany dlžníka na úkor práv veriteľa, ale edukačné aktivity sú cestou k nižšiemu počtu exekúcií a lepšej vymoženosti práva. Každý je zodpovedný za svoje dlhy a každý dlh sa musí splatiť,“ uzavrel Miroslav Paller.