Slovenská komora exekútorov upozorňuje na podvodné praktiky v podobe falzifikátu listu súdneho exekútora. Tento falošný list vyzýva uhradiť údajný dlh na číslo účtu, ktoré nepatrí príslušnému súdnemu exekútorovi. Komora preto vyzýva občanov i právnické osoby, aby si na jej stránke overovali číslo účtu súdneho exekútora.
Bratislavskej spoločnosti bol tento týždeň doručený falzifikát, vydávajúci sa za oficiálnu poštu od konkrétneho exekútora. Firmu v ňom vyzýval, aby uhradila svoje údajné dlhy voči Sociálnej poisťovni, inak bude exekútor od nej dlžnú čiastku vymáhať prostredníctvom exekúcie. V liste bol uvedený reálny exekútorský úrad, s funkčným kontaktom na jeho zamestnanca, s pečiatkou i podpisom, no s iným číslom účtu.
Komora upozorňuje, že pred začatím exekúcie nemôže dlžník dostať od exekútora žiadnu výzvu na uhradenie dlhu. Prvou písomnou informáciou, ktorú fyzická alebo právnická osoba od exekútora dostanú, je až Upovedomenie o začatí exekúcie. Tento dokument je od 1. apríla minulého roka doplnený výzvou pre dlžníka, aby oznámil svoj majetok.
„Súdny exekútor neposiela fyzickým ani právnickým osobám žiadne výzvy pred začatím exekúcie. Môže totiž konať až na základe rozhodnutia súdu, ktorý mu vydal poverenie na začatie exekúcie, a to na základe právoplatného exekučného titulu. Inými slovami, exekútor kontaktuje dlžníka až vtedy, keď sa už exekučné konanie začalo. Výzvu pred exekúciou mu môže poslať samotný veriteľ, prípadne spoločnosť, ktorej svoju pohľadávku postúpil,“ uviedla hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová.
Príslušný súdny exekútor už podal v tomto prípade trestné oznámenie. „Upozorňujeme občanov i právnické osoby, aby si pred akoukoľvek úhradou overili správnosť čísla účtu súdneho exekútora. Všetky kontaktné údaje exekútora, vrátane čísla účtu, sa nachádzajú na stránke Slovenskej komory exekútorov http://www.ske.sk v sekcii Zoznamy a položke Zoznam exekútorov (http://www.ske.sk/zoznam-exekutorov/),“ dodala Stanislava Kolesárová.