4 decembra, 2015Slovenská komora exekútorov upozorňuje dôchodcov, že vianočné príspevky k dôchodkom nepodliehajú exekúciám

Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje dôchodcov, že vianočné príspevky k dôchodkom nepodliehajú exekúciám.

„Podľa zákona č. 592/2006 Z.z. o poskytovaní vianočného príspevku je tento príspevok štátnou sociálnou dávkou. Na takúto dávku sa exekúcia nevzťahuje,“ uviedol prezident SKE Miroslav Paller.

Ak je voči dôchodcovi vedená exekúcia, môže mať zablokovaný účet, na ktorý mu chodí dôchodok i vianočný príspevok. „V takejto situácii odporúčame dôchodcom, aby si v Sociálnej poisťovni vyžiadali doklad o poskytnutí vianočného príspevku k dôchodku a preukázali sa ním súdnemu exekútorovi. Ten následne umožní čerpanie tohto príspevku,“ povedal Miroslav Paller.

Podobnému postupu by sa dalo predísť, ak by Sociálna poisťovňa vyplácala príspevok k dôchodku poštovými poukážkami, a nie prevodom na účet.

Slovenská komora exekútorov vníma veľmi citlivo situáciu seniorov, ktorí sa kvôli pôžičkám a finančným záväzkom bez zodpovedajúceho krytia dostali až do exekúcie. Na svojej stránke www.ske.sk v sekcii Nebuďte naším klientom poskytuje praktické rady, ako sa nedostať do exekúcie. Občanom v exekúcii zasa poskytuje bezplatnú poradňu, ktorá za dva roky existencie pomohla už vyše dvetisíc ľuďom. Modelové prípady z poradne zverejňuje komora od tohto roku aj na webe.