3 decembra, 2017Slovenská komora exekútorov upozorňuje ľudí, aby sa kvôli vianočným nákupom zbytočne nezadlžovali

Slovenská komora exekútorov upozorňuje ľudí, aby sa kvôli vianočným nákupom zbytočne nezadlžovali. Neuvážené prebratie finančných záväzkov totiž môže viesť k dlhovej špirále, ktorá sa neraz končí až exekúciou.

„V predvianočnom čase sú občania aj pod vplyvom nákupnej horúčky a spotrebiteľských reklám náchylní podľahnúť emóciám a previať na seba finančné bremeno, ktoré neskôr nedokážu zvládnuť. Vyzývame preto ľudí, aby dôkladne zvážili, či si kvôli nákupu vianočných darčekov vezmú nové úvery. Svoje dlhy totiž raz budú musieť splatiť a veriteľov, žiaľ, nebude zaujímať, že o ne požiadali pod vplyvom emócií a v túžbe urobiť radosť svojim najbližším,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Nesplácanie úverov vedie klientov bankových či nebankových inštitúcií neraz do ďalších pôžičiek, avšak už za podstatne nevýhodnejších podmienok, ktorými sa pokúšajú splácať predchádzajúce záväzky. Dostanú sa tak do dlhovej špirály, ktorá sa môže skončiť na stole súdneho exekútora.

„Ak sa už ľudia predsa len rozhodnú využiť možnosť pôžičky, mali by si pozorne preštudovať jej podmienky. Kľúčovým ukazovateľom pritom nie je výška úroku, ale takzvaná hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorá zahŕňa aj ďalšie náklady, vrátane rôznych možných poplatkov. Na tomto ukazovateli občan vidí, koľko v skutočnosti za požičané peniaze zaplatí,“ upozornila Stanislava Kolesárová.

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii. Na svojej stránke www.ske.sk poskytuje praktické rady, ako sa nedostať do exekúcie. Občanom v exekúcii zasa poskytuje bezplatnú poradňu, ktorá za viac ako štyri roky existencie pomohla už tisícom ľuďom. Modelové prípady z poradne zverejňuje komora aj na webe.