12 júla, 2015Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa kvôli dovolenkám nezadlžovali

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa kvôli dovolenkám zbytočne nezadlžovali. Pôžičky presahujúce skutočnú schopnosť človeka splácať svoje záväzky sa totiž neraz končia až exekúciou.

„Letné obdobie patrí po predvianočnom čase k druhému obdobiu v roku, kedy si ľudia najčastejšie berú pôžičky. Človek by si však mal z hľadiska osobnej finančnej bezpečnosti dopriať len takú dovolenku, akú si môže dovoliť zaplatiť z úspor. Je určite lepšie zvoliť si lacnejšiu formu oddychu, ako sa kvôli dovolenke zadlžiť,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Exekútori sa vo svojej praxi stretávajú s prípadmi takzvanej dlhovej špirály, kedy si človek zoberie na plecia väčšie finančné záväzky, ako si v skutočnosti môže dovoliť. „Nasledujú ďalšie pôžičky, ktorými sa snaží splatiť prvý úver, a tie sú neraz čím ďalej, tým nevýhodnejšie. Záverečnou fázou je potom exekúcia,“ vysvetľuje Stanislava Kolesárová.

Ak sa občania rozhodnú predsa len podstúpiť riziko pôžičky kvôli dovolenke, malo by tomu predchádzať starostlivé naštudovanie úverových podmienok. „Vo všeobecnosti platí, že čím kratšia je pôžička, tým menej ju človek preplatí. Najviac opatrní by mali byť občania pri pôžičkách od nebankových spoločností a sústrediť sa najmä na ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá je dôležitejšia ako výška splátky,“ odporúča Stanislava Kolesárová.

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii. Osobám, ktoré sa v exekúcii ocitli, poskytuje komora bezplatné poradenstvo, aby náročnú životnú situáciu zvládli s čo najmenšími problémami.