14 júla, 2017Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa kvôli letným dovolenkám nezadlžovali

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, aby sa kvôli letným dovolenkám nezadlžovali nad svoje finančné možnosti.

„Podobne ako Vianoce, aj letné obdobie predstavuje masívny reklamný nápor na ľudí v podobe ponuky luxusných, najmä zahraničných dovoleniek. Emócie a túžba dopriať si dovolenku by však nemali nahradiť triezve zváženie svojich finančných možností. Dovolenka pominie, no záväzky ostanú a bude ich treba zaplatiť. Zadlžovanie bez zohľadnenia svojej reálnej schopnosti splácať úvery môže potom viesť až k exekúcií,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Na zadlžovanie domácností už viackrát upozornila aj Národná banka Slovenska. Rast úverov domácností bol podľa nej vlani najrýchlejší v Európskej únii, pričom rodiny majú málo úspor v porovnaní s dlhmi. „Preto by pri výbere dovolenky malo platiť staré slovenské príslovie – každý sa môže prikrývať len takou perinou, na akú má Z hľadiska osobnej finančnej bezpečnosti by si mali ľudia dopriať len takú dovolenku, ktorá zodpovedá ich finančným možnostiam a ktorú vedia zaplatiť zo svojich úspor. Je lepšie siahnuť po lacnejšej forme oddychu, ako sa neuvážene zadlžiť,“ dodala Stanislava Kolesárová.

Slovenská komora exekútorov v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom dlhodobo vyvíja vlastné informačné a vzdelávacie aktivity a upozorňuje občanov na možné riziká, ktoré neskôr vedú až k exekúcii. Osobám, ktoré sa v exekúcii ocitli, poskytuje komora bezplatné poradenstvo, aby náročnú životnú situáciu zvládli s čo najmenšími problémami.